Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbył się 25 maja 2021roku. Zadania umieszczone w arkuszach sprawdzały umiejętność opanowania wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Wyniki z języka polskiego przedstawiają się następująco:

Szkoła – 65%

Gmina Wąsewo – 57,7%

Powiat ostrowski – 56%

Województwo mazowieckie – 64%

Polska – 60%

Uczniowie rozwiązywali zadania w arkuszu standardowym. Arkusz ten zawierał 19 zadań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 45 punktów, w tym 12 punktów za rozwiązanie zadań zamkniętych oraz 33 punkty za rozwiązanie zadań otwartych. Arkusz składał się z dwóch części. Pierwsza część zawierała 18 zadań zorganizowanych wokół dwóch tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego (fragmentu Pana Tadeusza Adama Mickiewicza) oraz tekstu nieliterackiego (fragmentu książki Przyjaciel mądrości Tadeusza Płużańskiego). Zadania otwarte w tej części arkusza sprawdzały m.in. znajomość treści i problematyki wybranych lektur obowiązkowych, umiejętność interpretacji tekstu kultury – kart z kalendarza inspirowanych lekturami obowiązkowymi oraz umiejętność napisania zaproszenia. W drugiej części arkusza badano umiejętność redagowania określonych form wypowiedzi. Uczeń wybierał jedną z dwóch form wypowiedzi pisemnej: rozprawkę albo opowiadanie.