djo1     djo2

Źle mówić i pisać, znaczy krzywdzić swoją mową tych,

którzy ją budowali.

Janusz Korczak

21 lutego 2024r. uczniowie uroczyście obchodzili Dzień Języka Ojczystego. Na korytarzach szkoły wywiesili plakaty promujące dbałość o poprawną pisownię. Wykonali gazetkę ścienną informującą o święcie, a na lekcjach przygotowali zakładki z zasadami ortograficznymi i tworzyli rymowanki językowe.

Młodzież z kl. VIII przedstawiła prezentację multimedialną pt. „ Piękno polskiego języka” i zachęcała kolegów i koleżanki do  zabawy w „łamańce językowe”. Osoba, która poprawnie wypowiedziała zdanie z trudnością językową, otrzymała w nagrodę zakładkę do książki.

Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie „Potyczki językowo - ortograficzne”, w którym wykazali się wiedzą z zakresu gramatyki języka polskiego, pisowni wyrazów z „ó, u, h, ch, ż, rz” i znajomości frazeologizmów.  Celem konkursu było zachęcanie młodych ludzi do dbałości o kulturę słowa i posługiwania się poprawną polszczyzną nie tylko od święta.

Laureaci konkursu w kategorii kl. IV – VI:

I miejsce – Jakub Skrzecz – kl. VI

II miejsce – Alicja Szczechura – kl. V

III miejsce – Antoni Skowroński – kl. IV

Wyróżnienia:

Magdalena Jasińska – kl. VI

Kacper Wysocki – kl. VI

Antoni Budzyniak – kl. V

Gabriela Gajewska – kl. IV

Laureaci konkursu w kategorii kl. VII – VIII:

I miejsce – Mikołaj Fercho – kl. VIII

II miejsce – Przemysław Sobotka – kl. VII

III miejsce – Radosław Sobotka – kl. VII

Wyróżnienie:

Szymon Gajewski – kl. VII

Pan dyrektor, pani wicedyrektor i nauczycielka języka polskiego wręczyli laureatom dyplomy i nagrody rzeczowe. Podziękowali wszystkim uczestnikom za udział i życzyli dalszych sukcesów.

Anna Brzostek