pecynka     pecynka2

3 września 2015 r., w  Lipniaku – Majoracie odbyły się uroczystości upamiętniające największą zbrodnię, jakiej dokonali Niemcy na ludności cywilnej w okupowanej Polsce. Była to zemsta za walkę, jaką stoczyli Niemcy z oddziałami Armii Krajowej w dniach 28 – 31 sierpnia 1944 r.. 2 września 1944 r.  żołnierze Wehrmachtu spacyfikowali Lipniak-Majorat w gminie Długosiodło, mordując 448 osób – mieszkańców wsi oraz koczujących w pobliżu uchodźców z sąsiednich miejscowości. Na podstawie ekshumacji przeprowadzonych po wojnie ustalono, że 2 września 1944 roku w Lipniaku-Majoracie zostało zamordowanych 448 Polaków. Historykom udało się zidentyfikować nazwiska 129 ofiar – w tym 15 mężczyzn, 59 kobiet oraz 55 dzieci i nieletnich poniżej 18. roku życia. W gronie zidentyfikowanych ofiar znalazło się 61 mieszkańców Lipniaka-Majoratu, 36 mieszkańców Bojan, 12 mieszkańców Wiśniewa, 10 mieszkańców Nowej Pecyny oraz 10 mieszkańców innych miejscowości. Większość ofiar pacyfikacji pozostaje anonimowa. W czasie dzisiejszej uroczystości została odsłonięta tablica z nazwiskami ofiar zbrodni niemieckiej. Zostały one odczytane przez wnuczkę jednej z ofiar. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do miejsca, gdzie spoczywają żołnierze AK, którzy zginęli w czasie bitwy z oddziałami niemieckimi. Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. Poległych uczczono minutą ciszy. W uroczystości wzięli udział nieliczni już kombatanci, poczty sztandarowe szkół i instytucji, władze samorządowe różnych szczebli oraz młodzież, dla której udział w uroczystości był ważną lekcją patriotyzmu i historii.