czyt1     czyt2

czyt3     czyt4

„KSIĄŻKA TOMĘDRZEC ŁAGODNY I PEŁEN SŁODYCZY. PUSTE ŻYCIE NAPEŁNIA ŚWIATŁEM, A PUSTE SERCE WZRUSZENIWM… KSIAŻKA WSZYSTKO POTRAFI”.

Kornel Makuszyński

Październik obchodzony był w bibliotekach szkolnych jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jest to okazja do wzmożonych działań  bibliotecznych jak i  do świętowania w bibliotece. Na początku miesiąca bibliotekarka wykonała  na korytarzu gazetkę, informującą dlaczego  to święto jest tak ważne dla bibliotek nie tylko w Polsce. Na drzwiach w szkole zawiesiła  plakaty z różnorodnymi sentencjami o bibliotece i o czytaniu zachęcające do korzystania z biblioteki, która w tym miesiącu wzbogaciła się o16 wymarzonych  książek przez dzieci . Bibliotekarka częściej niż zwykle starała się nawiązywać rozmowę  z uczniami na temat przeczytanych książek, doradzała przy ich wyborze, a jednocześnie informowała jak wielką rolę odgrywają książki w życiu każdego z nas.W październiku zaplanowano dwa dni na wypożyczanie książek z niespodzianką. Kto przybył do biblioteki i wypożyczył książkę otrzymał coś słodkiego oraz zakładkę z ciekawym cytatem, mottem lub przysłowiem na temat książek i czytania. Ciekawostką było to , iż żadne cytaty nie powtarzały się na zakładkach. Uczniowieodczytując dzielili się  ich treścią między sobą, ciesząc się niepowtarzalnością haseł. Pomysł okazał się niebanalny, gdyż tylko  w tych dwóch dniach wypożyczono ponad 100 książek. Sporządzając wykazdziennej statystyki wypożyczonychksiążek na wszystkich poziomach nauczania bibliotekarka zauważyła, że w miesiącu październiku w Zespole Placówek Oświatowych wypożyczono łącznie 955 książek.