cala1     cala2

cala3     cala4

cala5     cala6

W Zespole Placówek Oświatowych promujemy czytelnictwo poprzez akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Zaczynamy już od wieku przedszkolnego, w którym kształtują się nawyki dzieci, w tym również czytelnicze. Warto więc wykorzystać ów moment, tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku i o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć. Kontakt z książką wzbogaca słownictwo dziecka, jego wyobraźnię, książki rozszerzają świat jego uczuć i myśli. Częsty kontakt z literaturą głęboko rozwija osobowość dzieci. Jak każdego roku zapraszamy do głośnego czytania dzieciom rodziców, nauczycieli, a w bieżącym roku również uczniów gimnazjum. Po całym roku głośnego czytania dzieciom, jak również innych działań podejmowanych na rzecz czytelnictwa mogę śmiało powiedzieć, że w naszej placówce przybyło wielu miłośników czytania, a może nawet pasjonatów czytelnictwa. W tym roku szkolnym odwiedziła nas pani Anna Gajewska, pani Monika Gajewska oraz uczennice gimnazjum: Joanna Podolak, Julia Majkowska (2x), Lidia Markowska, Ania Bartczak, Emilia Wysocka i Karolina Kowalczyk. Dzieci zapoznały się z treścią ponad 10 książek .

W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła Podstawowa  w Wąsewie włączyła się do programu „Mądra szkoła czyta dzieciom”. Jest to nowa odsłona kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, tym razem adresowana do szkół. Jej celem jest zachęcenie dyrekcji szkół i nauczycieli do wprowadzenia codziennego czytania uczniom dla przyjemności do programu zajęć. Szkoły, które wprowadziły codzienne czytanie dzieciom przez nauczycieli, zaobserwowały wśród uczniów: lepsze rozumienie tekstów i poleceń; łatwość wypowiedzi ustnych i pisemnych; lepszą zdolność koncentracji; skłonność do refleksji oraz myślenia krytycznego i przyczynowo-skutkowego; wzrost motywacji do działania i nauki; poprawę relacji z kolegami i czytającymi nauczycielamiwzrost ilości wypożyczanych i czytanych samodzielnie książek; mniej zachowań aspołecznych. Do fundacyjnego programu „Czytające szkoły” przystąpiło już ponad 2720 szkół.